RIGA SAXOPHONE QUARTET


KATRĪNA KIVLENIECE-CĀBULE, SOPRANO SAXOPHONE

AIGARS RAUMANIS, ALTO SAXOPHONE

AINARS ŠABLOVSKIS, TENOR SAXOPHONE

BAIBA TILHENA, BARITONE SAXOPHONERĪGAS SAKSOFONU KVARTETS (RSK) daudzsološi sevi pieteica 1992. gadā un tieši ar tā darbību Artis Sīmanis aizsāka akadēmiskās saksofonmūzikas ēru latviešu mūzikā. Tas bija laiks, kad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā tika uzsākta saksofonspēles apmācība (1991) un šis instruments ieguva ļoti plašu popularitāti un ievērību klausītāju vidū. Toreiz kvarteta komanda bija citāda, bet pašreizējā sastāvā mūziķi ir kopā kopš 2022. gada.

Ne tikai koncertzāles, bet arī skolas, baznīcas, pilis, izstāžu atklāšanas, brīvdabas koncerti ir RSK darbības lauks. Ar savu spēli RSK guvis atzinību gan publikas, gan kritiski noskaņotu speciālistu vidū: būdams demokrātisks izvēlētajā stilistikā un ietiepīgi cerīgs profesionālās prasmes izkopšanā, pilnveidojot skanējuma nianses un meistarību. Ne mazsvarīgu lomu līdzspēlējusi arī iesīkstējušo stereotipu laušana Latvijā par saksofonu kā tīri džezisku instrumentu. To apliecina dažādais repertuārs: J.S. Baha, Dž. Gabrieli, G.F. Hendeļa, V.A. Mocarta, B. Marčello skaņdarbu pārlikumi saksofonu kvartetam no vienas puses, 20. un 21. gs. saksofona orģinālmūzika (Andrew Poppy, Gabriel Jackson, Carleton Macy, Joe Cutler, Perry Goldstein, Philip Glass u.c.) no otras. Trešais darbības virziens saistīts ar aizraujošajiem pasaules mūzikas ritmiem un asociatīvi līriskajām melodijām. Ir arī ceturtā šķautne: pasaulē labi pazīstamo džeza komponistu (Dž. Gēršvina, D. Gilespija, D. Elingtona, F. Vūdsa, M. Movera un daudzu citu džezistu) šedevru aranžējumi un orģinālkompozīcijas.

Nozīmīgu vietu RSK radošajās aktivitātēs ieņem sadarbība ar latviešu komponistiem. Savas kompozīcijas kvartetam rakstījuši Rihards Dubra, Ilze Arne, Alvils Altmanis, Selga Mence, Georgs Pelēcis, Dace Aperāne, Vineta Līce, Kārlis Lācis, Pēteris Butāns, Ēriks Ešenvalds, Niks Gothams, Līga Celma, Valdis Muktupāvels, Jēkabs Nīmanis, Raimonds Tiguls, Rihards Zaļupe, Mārīte Dombrovska. RSK uzstājies kopā ar Valsts Akadēmisko kori Latvija, Latvijas Radio kori, Jauniešu kori Kamēr, Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Liepājas Simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Riga,  orķestri Rīga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfonisko orķestri. Programmas veidotas kopā ar pianistiem Kārli Lāci, Jāni Maļecki, Hertu Hansenu, dziedātājām Ievu Paršu, Guntu Gelgoti, Kristīni Gailīti, akordeonistu Savvu Zihu, kokētāju Laimu Jansoni, multiinstrumentālistu un komponistu Valdi Muktupāvelu, ērģelnieci Kristīni Adamaiti kā arī ar saksofonistiem Žanu-Pjēru Baralioli (Francija), Nobuju Sugavu (Japāna), Maki Kasai (Japāna), Krisu Bītiju (ASV), Filipu Geisu (Francija).

Kvartets bez koncertiem Latvijā muzicējis arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā, Izraēlā, Armēnijā, Bosnijā un Hercogovinā, Kazahstānā, Maķedonijā, Kosovā, Uzbekistānā, Baltkrievijā un Indijā. Tas piedalījies tādos starptautiski nozīmīgos mūzikas festivālos kā Probaltica (Polija), Jazz Kaar (Igaunija), Rainbow Jazz (Igaunija), Upbeat (Norvēģija un Zviedrija), Baltijas Kultūras festivāls (Somija), Pārsteidzošā Latvija (Francija), 7. Raasarang Pasaules Flautu festivālā (Indija), Pasaules Saksofonistu kongresos Monreālā (Kanāda), Ļubļanā (Slovēnijā), Santandrjū (Skotijā) un Strasbūrā (Francija). Kvartets pārstāvējis Rīgu tās kultūras dienās Varšavā, Porto, Lībekā, Maskavā un Prāgā. Par aktīvu koncertdarbību un augstu māksliniecisko sniegumu 1999. gadā tas saņēmis Lielo Mūzikas balvu – Latvijas valsts augstāko apbalvojumu mūzikā.

RSK ir kā centrālā ass Starptautiskajam Saksofonmūzikas festivālam Saxophonia, kas kopš 1999. gada katru otro gadu norisinās Latvijas koncertzālēs.